Giriş Yap/Üye Ol

Web Sitenizin Performansı (Hızı) ve SEO İlişkisi

admin Seo Hakkında 26.Ağu.2019 27 görüntülenme 0 yorum

Sayfa yükleme hızı, bir web sitesini ziyaret ettiğimizde ilk fark ettiğimiz şeydir. Bizler bunu ancak web sayfası çok yavaşsa hissedebiliriz.  Sayfa hızı, kullanıcı deneyiminin en önemli parçaları arasında yer almaktadır. 
Bizler bu içerikte sizlere , site hızı yani  performans optimizasyonu ile uğraşırken iş planınızı yapılandırmanıza yardımcı olacak önerilerde bulunacağız. Öncelikle  web sayfanızın hızını etkileyen en belirgin hataların neler olduğunu ve hangilerinin daha çok çaba gerektirdiğini belirleyip iş planında sıralamamızı ona göre  önceliklendirmenize dikkat edeceğiz.

Web Site Performansını Denetleme

Web sitemizin performansını denetleyebileceğimiz bir çok site sorgulama aracı bulunmaktadır. Bunlardan biride seo.enghost.org sayfamızdır. 

 

Sayfa Boyutunu Düşürün

Sayfa ne kadar ağır olursa ve içerdiği kaynaklar o kadar uzun sürer ve yüklenir. Sayfa boyutunuzun yanı sıra toplam JS ve CSS dosyalarının (aktarım boyutu) 2 MB’yi geçmediğinden emin olmalısınız.

Site Denetimimizde, 2MB’nin üzerindeki her şey ağır kabul edilir ve bir hataya neden olur. SemRush size Audit sonrasında JS ve CSS dosyalarıyla alakalı da bilgilendirmelerde bulunacaktır.

Görüntüler ve Videolar

Resimler ve videolar, bir sayfanın ağırlığının en büyük bölümünü oluşturur, bu nedenle başlangıç ​​noktanız olmalıdır. Görsel içeriğinizin biçimini, çözünürlüğünü veya kalitesini değiştirmek, sayfayı önemli ölçüde küçültebilir. Bu görsellerin gerçek bir değer getirip getirmediğini kendinize sorarak başlayın ve bazen daha azının daha fazla olduğunu unutmayın.

WordPress kullanıcılarına önerim: ShortPixel eklentisidir. Görselleri hem yeni nesil formata dönüştürüyor hem de optimize ediyor.

JavaScript ve CSS

Müşterilerimin işini almadan önce ilk işim denetim. Ne yazık ki çoğu bu konuda sınıfta kalıyor. Hem Ülkemizde hem de yabancı ülkelerde en büyük problemde bu. Unutmayın JavaScript ve CSS dosyalarınızı küçülterek (gereksiz satırları, boşlukları ve kaynak kodundaki yorumları kaldırarak), kaynaklarınızın boyutunu ve dolayısıyla yükleme sürelerini azaltacak, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacak ve arama motoru sıralamalarınızı artıracaksınız.

JavaScript Kodu Minification Araçları ve Yöntemleri

JavaScript kodu küçültmesi iki popüler araç kullanılarak yapılabilir – JSMin ve YUI Kompresör. YUI kompresörü CSS’i de küçültebilir. Kapanış Derleyicisi , JavaScript’inizi ayrıştıran, analiz eden, ölü kodu kaldıran ve kalanları en aza indiren başka bir kullanışlı araçtır.

Scriptleri ve stilleri küçültmenin yanı sıra, gzip veya deflate gibi şemaları kullanarak HTML, CSS ve Javascript’i sıkıştırmayı unutmayın. Bu, boyutlarını yarı yarıya azaltacaktır.

Eğer WordPress kullanıcısıysanız bu işlemleri yapan eklentiler mevcut. WP Rocket, LiteSpeed Cache vb. eklentiler.

Performansın önemli olduğunu ben değil Google söylüyor. Kaynaksız içerik olmaz. Ben kendi tecrübelerimi bir kaynakla bütünleştirmeden insanlara sunmuyorum. O nedenle bunun da kaynağını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Performans Neden Önemli? > google.com/performance

İçerik Verimliliğini Optimize Etme > google.com/content-optimize

Sunucu Performansını Arttırın

Yavaş sayfa yükleme hızının nedenlerinden birisi büyük bir HTML sayfa boyutudur. Ancak bu çoğu sitede çok büyük boyutta değildir. Peki performansı ne olumsuz etkiliyor?

Web sunucusunda verimlilik yoksa, erişmeye çalıştığınız web sayfası da yavaş yüklenir. Barındırma hizmetinizi ve sağlanan paketi gözden geçirmeniz gerekir; yetersizse, sağlayıcıyı değiştirin veya özel bir sunucu almayı düşünün. Burada hızlı bir hosting paketine katkıda bulunan faktörler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aynı mobil web siteleri için de geçerli. Aslında, mobil siteler için, sayfa hızı faktörü, hareket halindekiler tarafından sıklıkla kullanıldığı için daha da önemlidir. Think with Google’la olan bu araç, site hızınızın iyileştirilmesinin gelirinizi nasıl etkileyebileceğini tahmin etmenize yardımcı olur.

Yavaş uygulama mantığı, yavaş veritabanı sorguları, yavaş yönlendirme, çerçeveler, kütüphaneler, kaynak CPU açlığı veya bellek açlığı gibi, sunucunuzun yanıtını yavaşlatabilecek başka faktörler de vardır. Bu önerileri Google Geliştiriciler tarafından bu sorunların nasıl ele alınacağı ve sunucu yanıt süresini iyileştirme konusunda kullanın.

JavaScript ve CSS dosyaları için tarayıcı önbelleğe almayı etkinleştirmek , tarayıcıların, sayfanızı isterken tekrar indirmek zorunda kalmadan sayfanızın kaynaklarını saklamasını ve yeniden kullanmasını sağlar. Bu şekilde, tarayıcı daha az veri indirir ve bu da sayfanızın yüklenme süresini azaltır.

Yorumlar
Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.